Vše o EMS tréninku
EMS trénink – definice a historie
Elektro Myo Stimulace, tedy elektrická stimulace svalů, je metoda, který se několik desetiletí používá v medicíně v rehabilitaci a rekonvalescenci. Pomocí slabých, ale velmi častých elektrických impulzů jsou svaly aktivovány stejným principem, jako je aktivuje přirozeně tělo. Jen daleko častěji, než jsme schopni dokázat vůlí. Touto aktivací dochází buď k uvolnění zatuhlých svalů, nebo k jejich posílení.
Při elektroléčbě se svaly stimulují lokálně, většinou pouze jedna svalová skupina. Kdyby se takto mělo aktivovat celé tělo, trvalo by to několik hodin. Proto se nejprve v kosmonautice začala používat komplexnější metoda ems tréninku, která zapojí celé svalové skupiny, části těla až celé tělo najednou. To proto, aby kosmonautům svaly neatrofovaly při dlouhém pobytu bez gravitace. A odtud byl už jen krůček k využití pro každého, ať už se jedná o vrcholové sportovce nebo lidi, kteří si chtějí posílit svalstvo, zhubnout nebo odstranit bolesti zad.
95% svalů
Komplexní elektro-myo-stimulace pracuje až s 10 dvojicemi elektrod, kdy je každá dvojice umístěna na pravé a levé polovině těla. Impulz tak proběhne ve všech svalech „po cestě“ z jedné poloviny těla na druhou a ne jen v místech umístění elektrod. Touto metodou ems tréninku jsme schopni aktivovat celé tělo, všechny svaly. A to dokonce i ty, které standardně neumíme vůlí zapojit nebo je potřeba složitých cviků a dlouhého učení, aby se zapojily. Například svaly pánevního dna, hluboké zádové svalstvo apod. Díky tomu, že impulz probíhá mezi pravou a levou polovinou těla a opačně, si jsme jisti, že svaly obou polovin těla pracují naprosto stejně intenzivně. A odstraňujeme tak svalovou dysbalanci, která je nejčastější příčinou bolestí zad.
Efektivita
Efektivita nespočívá jen v zapojení skutečně celého těla najednou, ale i na množství svalových stahů, zpevnění a uvolnění a tím pádem jejich aktivaci a posílení v čase. Vůlí dokážeme poslat signál svalům, aby se zpevnily přibližně jednou za sekundu. S pomocí EMS to tělo zvládne 85x za sekundu. Svaly takto procvičíme velice rychle a efektivně a zároveň dostatečně intenzivně, aby EMS trénink nastartoval procesy v těle, které vedou k jeho celkovému zpevnění, svalové vyrovnanosti a zvýšené spotřebě energie, o které ještě bude řeč.
20 minut týdně
Pokud budete chtít kvalitně procvičit celé tělo v posilovně, budete muset přijít 4x-5x týdně a pracovat nejen na velkých svalových skupinách, které „jsou vidět“, ale věnovat se i jemným svalům, které drží tělo ve správných polohách a jsou neméně důležité, ale často opomíjené. Aby byla aktivace svalů dostatečná, vezmete do ruky těžkou činku a uděláte s ní 8 opakování, a to celé ve 3 sériích. Celkem 24 cviků, 24 svalových kontrakcí. S obrovskou zátěží. A potom další cviky, další svaly, další činky, stroje, pomůcky.
Při EMS tréninku, který je rozdělen na 4s záběru a 4s uvolnění probíhá každou sekundu 85 svalových kontrakcí. Ve 20 minutovém tréninku jsme tedy 10 minut ve zpevnění a 10 minut v uvolnění. Kolik to bude svalových kontrakcí celkem? 51 tisíc! Ač to nebude na první pohled patrné, je tělo zatíženo tak, jako by najednou odcvičilo 2 hodiny 4x-5x v posilovně. K celkovému vyrovnání (regeneraci) organismu pak dojde až po 6-7 dnech. A po celou tu dobu funguje tělo ve zvýšeném energetickém režimu. A po týdnu můžeme zařadit další dvacetiminutový trénink. 20 minut týdně!
Bolest zad
Hubnutí
Každý ví, že ke stálé hmotnosti vede cesta jen přes vyrovnanou energetickou bilanci. Že je potřeba spálit tolik energie, kolik energie přijmeme. Pokud chceme hubnout, musíme víc vydat než přijmout. Jestli víc energie přijmeme, než vydáme, budeme přibírat na váze. Jak můžeme zařídit, abychom víc energie vydávali? Samozřejmě fyzickou aktivitou. Dlouhodobou. Pravidelnou, delší a dostatečně intenzivní fyzickou aktivitou vydáme přibližně pětinu energie za den. Desetinu vydáme zpracováním potravy a zbytek je tzv. bazální metabolismus. 70% energetického výdeje těla. A tento bazální metabolismus je z 80% tvořen klidovou spotřebou svalů! Jinými slovy, čím víc aktivních svalů máme, tím víc spálíme energie. A to i v klidovém režimu. Zvýšíme-li svalovou hmotu, bude naše tělo každý okamžik spotřebovávat víc energie. A díky tomu budeme pálit zásoby – tuky. A hubnout.
Sport
EMS se využívá také ve sportu. Nejenom jako silový trénink, ale jako zintenzivnění kondičního a specifického tréninku. Pomocí programu cardio-metabolism dodáváme tělu konstantní impulzy 20 minut, zatímco se sportovec pohybuje přibližně stejně jako na klasickém tréninku. Za své úspěchy vděčí částečně i metodě EMS taková sportovní esa jako Herman Maier, Vitalij Kličko, Usain Bolt nebo Bayern Mnichov či německá fotbalová reprezentace. Z českých sportovců například olympijský vítěz David Svoboda.
Co klient zažije při EMS tréninku
A jak tedy 20 minutový trénink v praxi probíhá? Klient dostane speciální sportovní oblečení (tričko a šortky), které zadržuje vodu, aby se impulz z elektrod dostal vodivým prostředím do těla. Přes toto oblečení se nasadí vesta s pěti páry elektrod (břicho, hrudník, bedra, horní a boční záda), pásky s elektrodami na ruce a nohy a pás přes hýždě. Nasazení všech elektrod trvá cca 3 minuty. Vesta se připojí k EMS přístroji miha bodytec a můžeme začít. Každý trénink začíná nastavením hodnot/síly impulzů jednotlivých partií těla. Nastavení proběhne přibližně za minutu až dvě, ale to už se „cvičí“. Stálý klient má čipovou kartu se záznamem minulých hodnot a tak je nastavení ještě rychlejší. Každý trénink vyžaduje, aby byl sám klient aktivní. Při silovém programu pravidelně zpevňoval celé tělo, při cardiu se kontinuálně pohyboval. Trenér ukazuje potřebné cviky či polohy, kontroluje klienta a případně koriguje intenzitu v jednotlivých částech těla. Klient je po celou dobu pod odborným dohledem. Po 20 minutách je hotovo. A to stačí na celý týden.
Zkušenosti a pokroky klientů EMS
Martin Riesner (41) – Obchodník, dříve artista v Cirque de Soleil: „Auto, coca-cola, auto, tyčinky… po 6 týdnech s EMS 4,5kg tuku dolů, 4,5kg svalů nahoru“
Milan Dvořák (37) – Spinning Instruktor (při prvním EMS tréninku): „To je paráda! Zpevním… a můžu na kolo, zpevním… a můžu na kolo, …“
Liba Zatloukalová (58) – Laborant (před třetím EMS tréninkem): „Dali jste mi menší vestu, já ji nemůžu zapnout přes prsa!“
Jaroslav Zelenka (43) – Fyzioterapeut (půl roku po vyhřezlé plotýnce, den po prvním EMS tréninku): „Jen Ti chci v SMS napsat, že mi to docela spravilo záda, to jsem nečekal“
Milan Kolář (89) – Důchodce (atrofované svalstvo nohou, upoután na kolečkové křeslo, po 4 týdnech): „Při každodenních pár metrech o berlích se cítím daleko jistější. A krom toho mám kůži jako dětskou prdýlku“
Marek Klimeš (33) – Programátor, hobby cyklista (po druhém EMS tréninku): „Standardně jsem 2x – 3x týdně vstával hodně pomalu, jak mě bolely záda. A teď je to v pohodě. Dost dobrý!“
Skutečný efekt
EMS trénink řeší na mnoho problémů spojených se současným životním stylem s nedostatkem aktivit. Mezi nejmarkantnější výsledky patří:
- Odstranění bolestí zad
- Hubnutí – zvýšení energetického výdeje
- Zpevnění těla
- Skoncování s celulitidou
- Nárůst síly celého těla
Rychlý trénink pro rychlou dobu
Pamatujete si ještě, kolik Vám zabralo času připravit si odborný referát na střední škole? Zápisky, rešerže, knihovna, vyhledávání, výpisky či kopie, zpracování, přepisování a přednes. Dnes? Google, Wikipedie, vše na mobilu a za pár sekund. Doba se neuvěřitelně zrychlila. Moderní technologie pomáhají lidem být všude dřív, stihnout toho víc, být výkonnější, rychlejší.
Stejně tak EMS trénink. Dodá tělu za 1x 20 minut týdně takovou intenzitu, že už člověk nemusí vyhledávat cvičení proto, aby spaloval dostatek kalorií nebo narovnal své tělo. Nemusí strávit celý týden ve fitness centru. A může se věnovat svým zálibám, ať už je to sport nebo pasivní koníčky. Tak co, zkusíte to?