Pravidla bezpečného EMS tréninku
Bezpečnost je při EMS tréninku na prvním místě. Současné vědecké poznatky ukazují, co je nezbytné dodržovat při používání této technologie. Proto zveřejnil německý ústav pro průmyslovou normalizaci (Deutsche Industrie-Norm) normu DIN 33961-5 s bezpečnostními zásadami pro používání celotělové elektrické stimulace svalů (WB- EMS). Tato norma stanovuje požadavky na vybavení a definuje relativní a absolutní kontraindikace pro WB-EMS.
Bezpečnostní pravidla
Požadavky na vedení tréninku:
Bezpečný a efektivní EMS trénink je vždy prováděn pod dohledem vyškoleného a certifikovaného EMS trenéra.
Každý klient musí být před prvním tréninkem seznámen s kontraindikacemi. Seznámení musí být stvrzeno podpisem na tréninkové kartě, která je následně archivována. V případě opodstatněných abnormalit je potřeba doložit souhlas lékaře.
Příprava na trénink
Jako u každého intenzivního tréninku je potřeba, aby byl trénovaný jedinec dobře připravený na trénink. To znamená, že by měl být odpočatý a neměl by být pod vlivem alkoholu a jiných návykových látek. Trénink je také vyloučen v případě horečnatého onemocnění.
Celotělový EMS trénink znamená velké zatížení svalstva a tím pádem vysokou metabolickou potřebu organismu. Tuto potřebu je důležité zajistit dostatečným příjmem potravy před tréninkem. Doporučuje se strava bohatá na sacharidy. Je potřeba zajistit alespoň 2 hodiny před tréninkem lehce stravitelnou svačinu cca 250 kcal.
Aby se zabránilo potenciálnímu selhání ledvin (zejména v případě, kdy není odhalena skrytá vada), tak je potřeba zajistit dostatečný přísun tekutin. Před, během a po tréninku je potřeba vypít celkem 500ml tekutin.
Bezpečnost během tréninku
Trénink musí být vždy vedený vyškoleným a certifikovaným EMS trenérem. | |
Trenér udržuje s klientem neustálý oční a slovní kontakt. Ovládací prvky musí být na dosah jak pro trenéra, tak pro klienta. | |
Jeden trenér nesmí trénovat zároveň více jak dva klienty. |
Během tréninku je potřeba, aby se trenér věnovat výhradně klientovi. Trenér kontroluje klienta v průběhu celé tréninkové jednotky. Pro zachování bezpečnosti je důležité, aby byl tento kontakt s klientem nepřetržitý. Kontroluje správné postavení těla, provedení cviků a intenzitu impulzů.
Možné varianty tréninkového postavení klient-trenér
Varianta A | Varianta B | Varianta C |
Během tréninku musí být zajištěno, aby byly ovládací prvky přístroje na dosah jak trenérovi, tak klientovi. Ovládání nastavení a regulace intenzity musí být jednoduchá, rychlá a precizní.
- Maximální vzdálenost klienta a trenéra je na dvě paže.
- Maximální vzdálenost trenéra a přístroje je na dvě paže.
- Maximální vzdálenost klienta a přístroje je na dvě paže.
Průběh tréninku
Bez ohledu na fyzický stav klienta, předešlé zkušenosti nebo přání klienta, není možné absolvovat první / zkušební trénink v plné síle. Minimalizují se tak nežádoucí vedlejší účinky.
Po mírném úvodním tréninku může být intenzita postupně zvyšována. Teprve po 8-10 týdnech pravidelného tréninku může být intenzita nastavena na pocitovou těžkou až velmi těžkou zátěž. I při plné intenzitě musí být zajištěno, aby zátěž nebyla natolik vysoká, že by ji klient charakterizoval jako bolestivou.
Doporučuje se 5 min. program pro seznámení s impulzy, po kterém následuje plnohodnotný trénink v délce 12 min. Intenzita by měla být charakterizována jako střední. Délka tréninkové jednotky může být v následujících tréninzích postupně zvyšována na maximálních 20 min.
Frekvence tréninků během prvních 8-10 týdnů nesmí být častější jak jedenkrát týdně.
Po této základní části , může být trénink častější, ale musí být dodržen minimální časový rozestup 5 dní. Tj. čas na regeneraci ≥ 4 plné dny. Tento rozestup je důležitý pro odbourání nahromaděných odpadních látek v těle, které se vytváří během tréninku. Dostatečná regenerace pomůže k dosažení cílů.
Požadavky na přístroj a vybavení:
- Všechny EMS přístroje musí být v souladu s DIN EN 61000 a DIN EN 60335 (CE, prohlášení o shodě).
- Provozovatelé jsou povinni používat EMS přístroje, které byly vyvinuty a vyrobeny v souladu s požadavky stanovenými v DIN EN 60601-2-10 (osvědčení výrobce).
- Přístroj musí být vybaven přidržovacím zařízením (držadlo nebo madlo) pro uživatele.
- Uživatel nesmí být schopen nastavit intenzitu impulsů v rychlých krocích.
- Všechny ovládací prvky, které řídí intenzitu, musí být rozpoznatelné a funkční v každém okamžiku, bez přepínání nabídek. KOMENTÁŘ: Tento požadavek (zpravidla) nesplňují přístroje s dotykovým ovládáním!
- Trenér musí být schopen jasně vidět, který uživatel je ke kterému přístroji připojen.
- Veškeré technické vybavení musí být autorizované a schváleno výrobcem.
- Tréninkové oblečení musí mít antibakteriální povrchovou úpravu nebo musí být pratelné v pračce na 90 ° C.
- Elektrody musí mít antimikrobiální povrchovou úpravu nebo musí být očištěny a dezinfikovány po každém tréninku