Účinky EMS na celkovou kondici
Mayo Clinic představila randomizovanou klinickou studii, jejímž cílem bylo prokázat, že Medical EMS je vhodnou formou pro dosažení dobré fyzické a duševní kondice zdravých jedinců, stejně tak jako účinná metoda pro rehabilitaci.
Studie se účastnilo celkem 41 zdravých osob, které byly náhodně rozděleny do dvou skupin. Intervenční skupina o počtu 24 účastníku pravidelně trénovala s celotělovým EMS (WB-EMS). Kontrolní skupina s počtem 17 účastníků trénovala stejně, ale s vypnutým přístrojem na WB-EMS. Průměrný věk účastníků byl 35,9±11,2 let, z toho 61,3 % žen, medián BMI 24,3 (21,8 – 28,1).
Po 16 týdnech byly v intervenční skupině zaznamenány významné a pozitivní rozdíly ve srovnání s kontrolní skupinou. Studie zjistila následující hodnoty:
● poměr pas-boky (-1,2 vs. 0,9, p=0,05), tedy výrazné snížení ve skupině WB-EMS,
● celkový cholesterol (-1,1 mg/kg vs. 14,2, p=0,02), opět významné snížení u WB-EMS,
● anaerobní práh (68,2 % vs. 30,8 %, p=0,03), tedy dvakrát lepší výsledky s WB-EMS, které mohou pomoci zlepšit rychlý přísun energie například při sprintu, skákání nebo také při prostém vstávání ze židle,
● účinnost dýchání (VE/VCO2 -10,26 vs. -7,38, p=0,01) o 40 % lepší s WB-EMS, což napomáhá zlepšení aerobní kondice a dýchání.
● periferní endoteliální funkce – měření reaktivní hyperémie pomocí periferní arteriální tonometrie vykázalo zlepšení funkce s hraniční významností (-0,009 vs. -0,29, p=0.06) což znamená o 32 % lepší průtok krve cévami u skupiny WB-EMS.
Navíc data z biomechanických testů poskytla následující hodnoty:
20% zvýšení celkové síly ve skupině WB-EMS,
● 25% zvýšení maximální síly rovněž ve skupině WB-EMS.
Studie prokazuje, že trénink s Medical EMS jednou týdně přinesl významné a větší zlepšení důležitých biomarkerů kardiovaskulárního, metabolického a biomechanického zdraví ve srovnání s konvenčním tréninkem u zdravých jedinců. Medical EMS tedy může poskytnout časově efektivní formu fyzického tréninku, která by mohla pomoci zlepšit rozšířené a pravidelné provozování fyzické aktivity, zejména u těch, kteří nejsou schopni nebo ochotni cvičit konvenčně.“
QR kód vás zavede do publikace
Amir Lerman a kol. 2020 na ClinicTrails