Není EMS jako EMS aneb když dva dělají totéž není to totéž
Pokud se zajímáte o EMS a dělali jste si na internetu průzkum, jistě jste zaregistrovali, že yotube je plné “EMS videí”, kdy cvičenci napojení na EMS přístroj předvádí někdy až neuvěřitelné kreace. Na jiných videích jsou naopak jednoduché, na první pohled ne příliš akční sestavy. Také jste pravděpodobně zaznamenali rozdílné informace o doporučené týdenní četnosti EMS tréninků – někde se uvádí 1x týdně, jiní nabízejí 2 nebo i 3x týdně. Dá se tedy říct, že informace které jsou na internetu k dispozici jsou poněkud rozporuplné.
A jak to tedy je? Pojďme se na to podívat!
Zásadní informace je ta, že pod pojmem EMS trénink se skrývají dvě, naprosto odlišné služby, přičemž každá je určena pro jinou cílovou skupinu.
První službu nazýváme EMS trénink nebo také Pure EMS.
Základem EMS tréninku je intenzivní elektrická stimulace svalů (95% svalů) při které se provádějí pouze jednoduché pohyby. Trénink je natolik intenzivní, že regenerace trvá 5 až 7 dní a díky tomu se trénuje pouze 1x týdně!
Vzhledem k vysoké časové i finanční efektivitě a jednoduchosti pohybů oslovuje tento typ tréninku širokou cílovou skupinu – především klienty, kteří běžně nechodí do fitness center. Nejedná se však jen o klienty, kteří si se sportem a obecně s pohybem moc nerozumí. EMS trénink je velmi oblíbený také u aktivních sportovců, kterým nezbývá čas na trénink a na kompenzační cvičení.
Tento způsob využití EMS je ve světě nejrozšířenější, používá jej mimo jiné nejúspěšnější německý řetězec EMS studií Body Street (přes 200 poboček!), v Česku pak například Body Express.
Druhou službu nazýváme Fitness cvičení s podporou EMS.
Základem tohoto typu tréninku je klasické cvičení, buď jen s vlastním tělem nebo i s pomůckami, které je „podpořeno“ elektrickou stimulací. Nastavení intenzity stimulace dosahuje podstatně nižší úrovně (jinak by nebylo možné provádět vlastní cvičení).
Výsledkem je pocitově velmi intenzivní trénink, který však ve výsledku nedosahuje úrovně stimulace EMS tréninku. Proto zpravidla probíhá 2x až 3x týdně.
Vzhledem k tomu, že se jedná o standardní cvičení, které je podpořené EMS stimulací, oslovuje tento typ tréninku stejnou klientelu, jako běžná fitness centra. Cvičení vícekrát v týdnu je finančně i časově náročnější proto oslovuje spíše movitější klientelu.
Tento typ tréninku není kvůli nižší efektivitě (oproti EMS tréninku) ve světě tolik rozšířený, používá se spíše ve specializovaných tréninkových centrech pro specifický trénink vrcholových sportovců .
A naše doporučení? Pokud jste se po přečtení předchozích řádků nerozhodli, vyzkoušejte obojí a rozhodněte se na základě vlastní zkušenosti 🙂